ul. Polna 2, 12-220 Ruciane-Nida, tel. 87 423-11-28, zsdilsz@wp.pl
VII Konkurs Umiejętności Leśnych - podsumowanie29 MAR 2015

W dniach 12-13 marca 2015 roku w ZSL odbył się VII Konkurs Umiejętności Leśnych. Coroczne zawody mają na celu wyłonienie najlepszych zawodników, którzy reprezentować będą naszą szkołę na Mistrzostwach Polski Szkół Leśnych w Umiejętnościach Leśnych. W zawodach udział wzięły cztery drużyny: Klasa III, Klasa IV, Niemcy oraz Absolwenci (poza konkursem).

I dnia nastąpiło oficjalne otwarcie zawodów dokonane przez Panią Dyrektor Halinę Pańkowską, Burmistrza Rucianego-Nidy Pana Piotra Felińskiego i Radnego Powiatu Piskiego Pana Przemysława Ronkiewicza. Na placu apelowym przywitani zostali sędziowie (pracownicy nadleśnictw z RDLP Białystok i RDLP Olsztyn), zawodnicy, goście oraz pozostali widzowie. Wszystkim uczestnikom życzono jak najlepszej i bezpiecznej rywalizacji. Rozczpoczęcie zawodów zasygnalizowali sygnaliści ze szkolnego zespołu. Walka o miano najlepszego rozpoczęła się na dobre.

Jako pierwsza rozegrana została konkurencja zmiany łańcucha. Zawodnicy mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie zmienić łańcuch pilarki nie odnosząc przy tym urazów. Po zmianie łańcucha zawodnicy przechodzili na teren boiska szkolnego, gdzie odbywały się kolejne konkurencje: przerzynka precyzyjna, przerzynka złożona, okrzesywanie i ścinka drzew na trenażerze.

Po pierwszym dniu wiadomo już było, która drużyna okazała się najepsza w konkurencjach z użyciem pilarki, a także który z zawodników został najlepszym pilarzem.

Drugiego dnia na drużyny czekały zadania wymagające znajomości gatunków drzew i zwierząt oraz umiejętności szacowania wysokości, wieku czy miąższości drzew w lesie. Dodatkowo zawodnicy musieli zmierzyć się z konkurencją niespodzianką. W tym roku było to strzelanie z łuku do trójwymiarowej figury jelenia. Sędziowie również mieli możliwość popisania się swoimi umiejętnościami - na szkolnej strzelnicy walczyli o miano najlepszego strzelca.Ostatecznie, po dwudniowych zmaganiach, najlepszą drużyną okazała się Klasa III z ilością punktów równą 5941. Drugie miejsce zajęła Klasa IV - 5583 punkty, trzecie miejsce przypadło gościom z Niemiec - 4434 punkty. Absolwenci, którzy startowali poza klasyfikacją, uzbierali 5760 punktów. Poszczególne wyniki przedstawiały się następująco:

Nadszedł czas zakończenia imprezy, udekorowania zwycięzców oraz wręczenia nagród. Nagrody i medale wręczali: Pani Dyrektor Halina Pańkowska, przedstawiciel RDLP w Białymstoku Pan Jarosław Krawczykz-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Maskulińskie Pan Jarosław Wawrzyniak oraz przedstawiciel Husqvarna Polska Pan Andrzej Cieciuch.


Zawody odbyły się pod patronatem: Starostwa Piskiego, Lasów Państwowych, Gminy Ruciane-Nida, SITLiD oraz Husqvarny.Aktualna pogoda - 15:00
4:59 0.0 km/h
20:19 WNW
26.9 °C 56 %
872.2 hPa 0.0 mm

Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie
ul. Polna 2, 12-220 Ruciane-Nida


Aktualizacja: 22-11-2018