ul. Polna 2, 12-220 Ruciane-Nida, tel. 87 423-11-28, zsdilsz@wp.pl
VI Konkurs Umiejętności Leśnych - informacje pokonkursowe14 MAR 2014

W dniach 6-7 marca 2014r. na terenie naszej szkoły odbyła się kolejna już, szósta edycja Konkursu Umiejętności Leśnych. Nasz konkurs jest dwudniowymi zawodami mającymi na celu wyłonienie najlepszych zawodników, którzy utworzą drużynę reprezentującą będą szkołę na Mistrzostwach Polski Szkół Leśnych w Umiejętnościach Leśnych. Konkurs został zorganizowany przy ścisłej współpracy z leśnikami z Nadleśnictw z terenu Leśnego Kompleksu promocyjnego "Lasy Mazurskie": Maskulińskie, Pisz, Spychowo i Strzałowo.Po raz drugi uczestnikami konkursu byli niemieccy uczniowie z Niedersachsisches Forstliches Bildungszentrum w Seesen.
Pierwszy dzień zawodów rozpoczął się oficjalnym powitaniem wszystkich drużyn, sędziów oraz widzów przez Wicestarostę Powiatu Piskiego Marka Wysockiego oraz Panią Dyrektor ZSL Halinę Pańkowską.

Na początek w ekspresowym tempie - liczył się czas i dokładność montażu - trzeba przygotować pilarkę do pracy. Kolejne sprawdziany umiejętności zawodników to odcinanie krążków drewna z kłód zamontowanych na trenażerach lub położonych na podkładach zamaskowanych trocinami (dla utrudnienia) tak, by rzazy się spotkały w ustalonym miejscu lub by nie skaleczyć podkładu. Kolejny test-konkurencja to w 30 sek. odciąć precyzyjnie 30 sęków - gałęzi nie kalecząc kłody. Koronną konkurencją jest ścinka drzew, którą przeprowadzono na trenażerach.

Gdy wszyscy zawodnicy ukończyli już swoje konkurencje, mogliśmy wykonać pierwsze podliczenia punktów i przedstawić wyniki za umiejętności pracy pilarką. Tabela po pierwszym dniu wyglądała tak:

 1. III TLB - 3988
 2. Niemcy - 3766
 3. IV TLA/TLB - 3498
 4. IV TLA - 3419

Tego dnia również sędziowie mogli sprawdzić swoje umiejętności i powalczyć o miano najlepszego w konkursie strzeleckim. Najlepszym strzelcem okazał się Krzysztof Czaporowski z Nadleśnictwa Pisz, drugie miejsce zajął Paweł Gierad z Nadleśnictwa Maskulińskie, natomiast trzecia lokata przypadła naszemu nauczycielowi przedmiotów leśnych Panu Mariuszowi Dąbrowskiemu. Serdecznie całej trójce gratulujemy.

Podczas drugiego dnia zawodów uczestnicy wzięli udział w biegu leśnika. Jest to zestaw kilkunastu konkurencji, w trakcie których zawodnicy muszą wykazać się głównie wiedzą teoretyczną. W naszym biegu leśnika konkurencje polegały na oszacowanie wieku drzewa, wysokości drzewa, określeniu miąższości kłody, miąższości drzewa stojącego, oszacowaniu powierzchni w hektarach, rozpoznawaniu próbek drewna, chorób i uszkodzeń drzew, gatunków drzew na podstawie pędów, rozpoznawaniu gatunków zwierząt oraz na znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zadania były dość trudne i wymagały od uczestników znajomości wielu aspektów z dziedziny leśnictwa. Wyniki biegu leśnika:

 1. IV TLA/TLB - 2745
 2. III TLB - 2630
 3. IV TLA - 2500
 4. Niemcy - 2155


Każdy nasz konkurs umiejętności leśnych charakteryzuje się tym, że poza standardowymi konkurencjami jest jeszcze jedna - konkurs niespodzianka. Dwa lata temu było to rozłupywanie szyszki modrzewiowej przy pomocy siekiery, rok temu strzelanie z łuku sportowego do celu, natomiast w tym roku niespodzianką były rzutki. Najlepsi okazali się uczniowie z Niemiec.

W tym momencie zawody praktycznie dobiegły końca. Stanowisko obliczeniowe kończyło podliczanie punktów, natomiast na auli szkolnej trwały przygotowania do ceremonii zakończenia konkursu. Po podliczeniu punków wiedzieliśmy już, że mistrzem tegorocznego konkursu umiejętności leśnych została drużyna składająca się z uczniów klasy III TLB. Drugie miejsce przypadło drużynie IV TLA/TLB, trzecie zajęła drużyna z Niemiec, natomiast ostatnie miejsce przypadło zespołowi z klasy IV TLA.

 1. III TLB - 6618
 2. IV TLA/TLB - 6243
 3. Niemcy - 5921
 4. IV TLA - 5919


Ta wspaniała impreza szkolna byłaby niemożliwa bez pomocy naszych przyjaciół leśników z LKP LASY MAZURSKIE Nadleśnictw: Maskulińskie, Pisz, Spychowo i Strzałowo To koledzy leśnicy pełnili rolę sędziów na poszczególnych stanowiskach - prezentując już po raz kolejny dużą znajomość tematyki konkursowego regulaminu i doświadczenie zawodowe, za co dyrekcja Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem - Nidzie składa serdeczne podziękowania kolegom sędziującym, oraz kierownictwu Nadleśnictw.
Impreza odbyła się pod patronatem: Starosty Powiatu Pisz, Dyrektora RDLP Białystok, Husqvarna Poland Sp.z.o.o., SITLiD Białystok - za wsparcie organizacyjne i ufundowanie nagród serdeczne Darz Bór.
Zwycięzcy VI Konkursu Umiejętności Leśnych w kwietniu będą reprezentować naszą szkołę na VI Mistrzostwach Polski Umiejętności Leśnych w Technikum Leśnym w Warcinie.Aktualna pogoda - 15:00
4:59 0.0 km/h
20:19 WNW
26.9 °C 56 %
872.2 hPa 0.0 mm

Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie
ul. Polna 2, 12-220 Ruciane-Nida


Aktualizacja: 22-11-2018