ul. Polna 2, 12-220 Ruciane-Nida, tel. 87 423-11-28, zsdilsz@wp.pl
I Festiwal Kultury Łowieckiej - podsumowanie19 PAŹ 2014

16 października o 9.15 Dyrektor ZSL Halina Pańkowska i szkolny Zespól Sygnalistów przywitali gości zebranych w auli szkolnej: Senatora Stanislawa Gorczycę, Starostę Piskiego Andrzeja Nowickiego, Członka Zarządu Powiatu Panią Irenę Jatkowską, Radnego Pana Jacka Małża, Nadleśniczego Nadleśnictwa Maskulińskie Huberta Donderowicza z leśnikami, Pana Adama Smorawińskiego wraz z kolegami - przyjaciółmi ś.p. Janusza Sikorskiego, Redaktora Naczelnego "Braci Łowieckiej" Bogdana Złotorzyńskiego, Dyrektora Muzeum w Praniu Wojciecha Kassa, Panią Agnieszkę Rainko z Domu Kultury w Rucianem-Nidzie, przedstawicieli Stowarzyszenia PSSW "Haller", przedstawicieli kół łowieckich, reprezentacje szkół leśnych oraz społeczność szkolną.

Po okolicznościowych przemówieniach w auli rozpoczęło się finałowe przesłuchanie uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Zakochani w lesie"; komisja konkursowa w składzie: Pani Agnieszka Rainko oraz Panowie: Wojciech Kass i Bogdan Złotorzyński po wysłuchaniu wierszy i opowiadań udała się do sąsiedniego pomieszczenia i tamże przedyskutowała występy i wyłoniła zwycięzców. W tym samym czasie (podczas obrad komisji) nasi szkolni sygnaliści zaprezentowali sygnały myśliwskie łącznie z krótkim omówieniem ich zastosowania, a następnie Senator, Starosta, Nadleśniczy i Pan Adam Smorawiński wspólnie, przecinając sekatorami "wstążeczkę" uwitą z gałązek świerka, z otworzyli wystawę "Zwierzęta Puszczy Piskiej". Wystawa składa się z 10 rozwijanych plansz, na których przedstawiono najważniejsze informacje na temat łosia, jelenia, sarny, dzika, wilka, rysia, lisa, bielika i kruka. Goście oglądając wystawę wspominali swoje spotkania ze zwierzyną podczas wypraw do lasu.Wszyscy wrócili do auli. Przed podsumowaniem konkursu miało miejsce wzruszające wydarzenie - Pan Adam Smorawiński, za swoje zasługi, został uhonorowany Kordelasem Leśnika Polskiego, przyznanym przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Pana Ryszarda Ziemblickiego. Dyrektor Halina Pańkowska przyłączyła się do gratulacji, dziękując za przekazane afrykańskie trofea do Sali tradycji Leśnych.
Dyrektor Wojciech Kass omówił prace uczestników konkursu "Zakochani w lesie" dając młodym twórcom cenne wskazówki na przyszłość. Najlepszym w kategorii wiersz i opowiadanie wręczono Nagrody im. Janusza Sikorskiego, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali różne nagrody rzeczowe ufundowane przez "Brać Łowiecką", Starostę i szkołę (szczegółowe wyniki konkursu TUTAJ).


Z auli goście przeszli do sali gimnastycznej, w której nasi uczniowie z sekcji PSSW "Haller" dali pokaz walki wręcz, po którym odbył się Konkurs Umiejętności Łowieckich (szczegółowe wyniki konkursu TUTAJ). Kolejnym wydarzeniem była prezentacja łucznictwa 3D - w szkolnym lesie sekcja łuczników rozstawiła modele 9 zwierząt, do których zgodnie z zasadami, oddano strzały (celne).

Następnie goście zostali zaproszeni do Sali Tradycji Leśnych im. Janusza Sikorskiego, którą otwarto w nowej, afrykańskiej odsłonie. Koledzy Pana Janusza powspominali wspólne przygody... a potem przez chwilę pobawili się na strzelnicy. Po strzelaniu wszyscy wrócili do auli, w której Pan Władysław Małż serwował przepysznego dzika. Wieczorem w strzelnicy nasi uczniowie rywalizowali w Konkursie Strzeleckim. Mistrzem Szkoły został Wojciech Knabeldorf z III TL B, pozostałe wyniki TUTAJ.


Kolejny dzień upłynął w auli pod hasłem "Gospodarka Łowiecka w Puszczy Piskiej". Ucieszyliśmy się z przybycia Starosty Andrzeja Nowickiego, Pana Dyrektora Ryszarda Ziemblickiego, Nadleśniczych i przedstawicieli kół łowieckich. Zostały przedstawione 3 prezentacje: "Puszcza Piska - Wielka Knieja" przez Halinę Pańkowską, "Gospodarka łowiecka w Puszczy Piskiej" przez Huberta Donderowicza, "Drapieżniki Puszczy Piskiej - wilk i ryś" przez Adama Gełdona i 1 referat "Afrykański pomór świń" przez dr Krzysztofa Morowa.


Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji Festiwalu. Mamy nadzieję, że stanie się ważnym, corocznym wydarzeniem w naszej "puszczańskiej" społeczności. A teraz… zaczynamy organizację kolejnego, drugiego festiwalu - zachęcamy wszystkich do zgłaszania propozycji programowych. Darz Bór.Aktualna pogoda - 15:00
4:59 0.0 km/h
20:19 WNW
26.9 °C 56 %
872.2 hPa 0.0 mm

Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie
ul. Polna 2, 12-220 Ruciane-Nida


Aktualizacja: 22-11-2018