ul. Polna 2, 12-220 Ruciane-Nida, tel. 87 423-11-28, zsdilsz@wp.pl

VI Festiwal Kultury Łowieckiej
10 GRU 2019

7 listopada 2019 r., w Zespole Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie, pod patronatem ZO PZŁ w Suwałkach, reprezentowanego przez Łowczego Wojciecha Zaniewskiego, odbył się VI Festiwal Kultury Łowieckiej.

Krótko po godzinie 8.00 Dyrektor Halina Pańkowska powitała gości, którzy przybyli na V Ogólnopolski Konkurs Wiedzy i Umiejętności Łowieckich: drużyny z TL w Tucholi, TL w Tułowicach i TL w Rucianem-Nidzie z opiekunami oraz szanowną Komisję Konkursową w składzie: Dietmar Serafin, Stanisław Patalan i Michał Czajka.

Po powitaniu uczestnicy konkursu poszli na test pisemny do pracowni łowiectwa, a potem na test praktyczny do Sali Tradycji Leśnych im. Janusza Sikorskiego.

W czasie trwania konkursu przybyli do nas kolejni goście zaproszeni do udziału w Seminarium Łowieckim, prelegenci i widzowie. Wśród gości znaleźli się leśnicy, myśliwi, przedstawiciele RDOŚ w Olsztynie oraz Pani Marlena Boroń – przedstawicielka PAN w Popielnie, instytucji, która przed laty uratowała bobry.

Około godz. 11.00 nastąpiło otwarcie VI Seminarium Kultury Łowieckiej z udziałem sygnalistów ze szkolnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich.  Tegoroczne seminarium zostało poświęcone bobrowi, jednak przed głównymi prelekcjami, jako szczególna atrakcja Festiwalu, wystąpili przedstawiciele Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych z Oddziału w Ełku z prezentacją swoich podopiecznych i omówieniem różnych ciekawostek hodowlanych i związanych z lotami na różnych dystansach.

O bobrach, w dwóch odsłonach, powiedzieli najprawdopodobniej wszystko co tylko możliwe dwaj szacowni absolwenci naszego Technikum -  Panowie  dr inż. Wojciech Misiukiewicz i dr hab. Paweł Janiszewski, prof. UWM w Olsztynie.

Podczas przerwy między wykładami odbył się m. in. pokaz łuczniczy 3D, z możliwością spróbowania swoich sił przez wszystkich zainteresowanych, z czego nasi goście chętnie skorzystali.

Po Seminarium zaprosiliśmy gości na „gorący kociołek” i dyskusje branżowe, natomiast uczestnicy konkursu wrócili na ostatnie zadania do Sali Tradycji.

Ok. godz. 15.00 podsumowaliśmy Konkurs Łowiecki, ogłosiliśmy zwycięzców, wręczyliśmy nagrody (wyniki TUTAJ) i przekazaliśmy podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, zaangażowanym w organizację Festiwalu.

Na koniec nasi konkursowi goście pojechali na wycieczkę do Pisza na zwiedzanie bunkrów, stanowiących dawny punkt oporu wojsk niemieckich, z Przewodnikiem z Piskiej Pozycji Ryglowej.

Zapraszamy do nas na VII Festiwal w 2020 roku – tematem głównym będzie dzik.Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie
ul. Polna 2, 12-220 Ruciane-Nida